Nowa Lewica wspiera personel niemedyczny !!!
W dniu 22 kwietnia 2022r. [tj. w piątek] odbyła się konferencja prasowa przed siedzibą Urzędu Miejskiego w Radomiu. Temat konferencji - spór pomiędzy dyrekcją Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego, a pracownikami niemedycznymi tej placówki. Uczestnikami konferencji byli m.in. posłanka Magdalena Biejat, lider struktur partii RAZEM w Radomiu Jacek Nowak, Dorota Wiśniewska - członkini Zarządu Miejskiego Nowej Lewicy i jednocześnie Przewodnicząca Komisji d/s Służby Zdrowia Nowej Lewicy w Radomiu, lider Oólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Służbie Zdrowia Krystian Krasowski oraz lokalna koordynatorka związku Marta Sasin. Po konferncji złożono wizytę u wiceprezydenta Miasta Jerzego Zawodnika, w którym to spotkaniu miał uczestniczyć także Marek Pacyna - Dyrektor tego szpitala.
Jak podkreśliła na konferncji poseł Magdalena Biejat - przyczyną zwołania konfrencji jest fakt, że pracownicy i pracowniczki tego szpitala w Radomiu - rejestratorki z SOR-u, Salowi i Salowe od wielu miesięcy nie są w stanie spotkać się ze swoim przełożonym, dyrektorem szpitala Markem Pacyną i podjąć tematu o ich sytuacji płacowej, o dodatkach za pracę nocną i w święta, a które zostały im obcięte w zeszłym roku.
Motywem takiego kolejnego spotkania był fakt, że poprzednie zaplanowane na dzień 11 kwietnia 2022r. nie doszło do skutku z powodu nieobecności Dyrektora Szpitala. Warto tu podkreślić, że posłanka Lewicy w tym dniu spotkała sie z personelem szpitala dotkniętym skutkami obniżek pensji/wynagrodzeń.
W czasie konfernecji głos zabrała Dorota Wiśniewska - reprezentującą Nową Lewicę w Radomiu, gdzie m.in. podkresliła, że Nowa Lewica w Radomiu wspiera pomocniczy personel medyczny służby zdrowia. Od lat ta grupa zawodowa ma najniższe wynagrodzenie i jest pomijana przy wszelkich podwyższkach. Niestety ten problem dotyka całej Polski. Jako Nowa Lewica apelujemy do wiceprezydenta Miasta Radomia Jerzego Zawodnika, aby dołożył wszlkich starań i postarał się pozyskać fundusze dla tej grupy zawodowej - zakończyła swoje wystąpienie.
Kanwą konferencji prasowej były zdarzenia, które ją wymusiły i poprzedziły spór istniejący w tym szpitalu, a mianowiecie:
• obcięcie przez dyrekcję dodatków za pracę w niedzielę i święta w kwocie 700 - 800 zł, co spodowało obniżenie wynagrodzeń do ok. 2500 zł;
• nie stawienie się Dyrekcji Szpitala w dniu 11 kwietna b.r. na zaplanowane spotkanie, celem załagodzenia sporu;
• spór dotyczy ok. 150 osób;
• początek sporu lipiec 2021r. - pracownicy personlu pomocniczego otrzymują zaniżone wynagrodzenie, bez uprzedzenia, że taki fakt bedzie miał miejsce,
• 19 sierpnia 2021r. spotkanie Dyrekcji Szpitla z pracownikami, gdzie poinfomnrowni, że zaniżenie wynagrodzenia jest spowodowane zmianą przepisów z dnia 15 kwietnia 2021r. [co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej oraz co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej i święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy;
• na w/w spotkaniu Dyrekcja proponuje ugodę, polegającą na wdrożeniu obcięcia dodatków do pensji, dopiero po 6 miesiacach, w przypadku braku zgody ne tę propozycję, może dojśc do zwolenienia ich z pracy;
• marzec 2022r. dodatki zostały odebrane, pomimio tego, że wielu szpitalach w całych kraju jest do standard;
• pracownicy chcąc doprowadzić do ugody/kompromisu wyrazili zgodę (biorąc pod uwagę zmiany prawne) na odebranie dotychczasowych dodatków pod warunkiem podwyższenia ich wynagrodzenia zasadniczego o 500 zł brutto;
• do chwili obecnej Dyrekcja Szpitala nie wyraziła chęci zainteresownia propozycją pracowników, celem zawarcia tego typu ugody.
Zgodnie z zapowiedzią po konfrenecji prasowej w gmachu Urzędu Miejskiego w Radomiu odbyło się spotkanie uczestników konferencji z Wiceprezydentem Miasta Radomia Jerzym Zawodnikiem oraz Dyrektorem Szpitala Markiem Pacyną. Recz pozytywna, że do takiego spotkania w ogóle doszło i to z udziałem w/w osób. Strony przedstawiły swoje stanowiska. Efekt współnych uzgodnień to rozliczenie Dyrekcji Szpitala z NFZ, ustalenie kolejne spotkanie za dwa tygodnie, ale już na terenie Radomkiego Szpitala nt. wynagrodzęń/ dodatków za pracę wykonywaną w porze dziennej i święta oraz dni wolne od pracy. Na spotkaniu przekazano informacją, że w Sejmie powstała Komisja Nadzwyczajna z udziałem m.in. osób, które uczestniły w tej konferencji, gdzie ta pracuje nad projektem nowej siatki wynagrodzeń dla personelu pomocniczego. Poseł z Lewicy Razem Magdalena Biejat oraz Przewodniczący OMZZ personelu pomocniczgo Krystian Krakowski mają nadzieję, że pomimo rządów PiS, uda się nową siatkę wynagrodzeń przyjąć.
Nowa Lewica w Radomiu ma nadzieję, że powstały spór zakończy się powodzeniem przy udziale Prezydenta Miasta Radomia i Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego, w obawie przed mogącym powstać chaosem organizacyjnym w radomskim Szpitalu.
opr.[al]
Galeria zdjęć z konfrencji prasowej: